ازن ژنراتور

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور

  • 1 سال پیش

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور ، گازی است که می توان با استفاده از اشعه ماورای بنفش و یا با ایجاد رعد و برق مصنوعی و گذراندن هوا از میان آن بوجود آورد. با گذراندن هوا از میان برق با ولتاژ بالا، اتم های موجود در مولکول اکسیژن از یکدیگر جدا شده، با مولکول اکسیژن دیگر ترکیب می شود و مولکولی از سه اتم اکسیژن به وجود می آورد که همان گاز ازن می باشد.

در واقع ازن به وسیله انرژی دادن به اکسیژن یا هوای خشک تولید می شود. میدان الکتریکی پرانرژی ( کرونا ) باعث واپاشی اکسیژن می شود. هر مولکول اکسیژن تولید شده با یک مولکول اکسیژن دیگر واکنش داده و یک مولکول ازن تولید می شود. این واکنش برگشت پذیر بوده و ازن به محض تشکیل به اکسیژن تجزیه می شود. سرعت این واکنش برگشتی در دمای بالای 35 درجه سانتیگراد بسیار زیاد است.

 

مزایای تولید ازن در محل

به دلیل کوتاه بودن طول عمر ازن ژنراتور باید این گاز را در محل تولید کرد. از مزایای تولید در محل این است که از مشکلاتی از قبیل حمل و نقل و یا نگهداری در انبار جلوگیری می شود. از دیگر مزایای این گاز این است که وقتی در محل تولید می گردد می تواند از غلظتی برابر با 200000ppm برخوردار شود. هرگاه این گاز در آب آزاد گردد، غلظت آن فقط به چند ppm تنزل می یابد و پس از اینکه قسمتی از گاز آزاد شده در آب، در نهایت به سطح آب و به هوای آزاد می رسد. به سختی می توان غلظت آن را بیش از 0.1 ppm اندازه گیری نمود و پس از مدت کوتاهی اثری از ازن در آب باقی نمی ماند.

ازن برای اولین بار در دهه ی نخست قرن بیستم برای گندزدایی منابع آب در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. کاربرد آن رفته رفته به چندین کشور اروپای غربی و نهایتا به آمریکای شمالی گسترش یافت. بیش از 1000 مورد تاسیسات گندزدایی با ازن در سراسر جهان وجود دارد که تقریبا تمامی آن ها به منظور گندزدایی منابع آب مورد استفاده می باشند. در حدود 200 مورد از تاسیسات در آمریکای شمالی در حال بهره برداری است. یکی از کاربردهای متداول دستگاه ازن ژنراتور در تاسیسات از بین بردن عوامل ایجاد مزه، بو و رنگ است.

تاثیر ازن بر روی دیواره باکتری ها، 51% بیشتر از کلر و از نظر زمانی نیز 3100 برابر سریع تر از کلر عمل می کند.

 

مزایای استفاده از گاز ازن ژنراتور

 

1-گندزدایی بسیار بالا نسبت به کلر

2-گاز ازن آلودگی محیطی ایجاد نمی کند.

3-با تزریق ازن آب دارای شفافیت و گوارش بیشتر می شود.

4-گاز ازن سبب از بین رفتن آلودگی های ثانویه می گردد.

5-کنترل طعم و بو و حذف آهن و منگنز

6-تاثیر گذاری بسیار سریع تر نسبت به فرایند کلرزنی

7-قدرت اکسید کنندگی بالاتر نسبت به کلر

 

کاربرد دستگاه ازن ژنراتور

 

ضدعفونی و تصفیه آب مرغداری (دستگاه ازن ژنراتور مرغداری)

به دلیل قدرت بسیار بالاتر ازن ژنراتور نسبت به کلر در از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زا، استفاده از این دستگاه رو به افزایش می باشد.

 

ضدعفونی و تصفیه آب دامداری

ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات

در زمان برداشت محصول به دلایل مختلفی همچون دست آلوده فرد برداشت کننده، محصول  میوه های برداشت شده در اثر زمان بسیار زود فاسد می شوند در حالی که این امر با استفاده از ازن زنی برطرف می شود.

 

ضدعفونی کردن آب استخر

پرورش ماهی

بیمارستان ها

در بیمارستان ها و مراکز درمانی از دستگاه ازن ژنراتور برای ضد عفونی کردن تجهیزات استفاده می گردد.

 

صنایع غذایی

دستگاه ازن ژنراتور در صنایع غذایی در قسمت بسته بندی و دفع آفات و حشرات و غیر فعال سازی میکروب ها کاربرد دارد.

 

صنعت کشاورزی

ازن ژنراتور در صنعت کشاورزی باعث افزایش طول عمر گیاهان، کشتن علف های هرز، افزایش اکسیژن در اطراف ریشه و کاش مصرف کود می شود.

 

پرورش آبزیان و صنعت شیلات

 (این زمان ماند، مخصوصا در آب های آشامیدنی و مرغداری ها می بایست حتما رعایت شود)

 

دستگاه ازن ژنراتور چگونه کار می کند؟

 

دستگاه ازن ژنراتور یکی از قوی ترین عوامل اکسیداسیون فنی قابل دسترس برای استفاده در محلول های اکسیدگر است. اتم اکسیژن اضافی در کسری از ثانیه به تمام اجزایی که با ازن تماس دارند می چسبد.

دستگاه ازن ژنراتور می تواند برای پاکسازی یک منطقه گسترده مورد استفاده قرار گیرد. بزرگترین بخش کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در پاکسازی فاضلاب های شهری و ضدعفونی آب تصفیه خانه می باشد. بااین حال ازن بیشتر و بیشتر در شاخه صنعتی کاربرد دارد. در صنعت مواد غذایی به طورمثال ازن ژنراتور در مرحله ضدعفونی و در کاغذ سازی و صنعت نساجی در اکسیداسیون فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین فایده دستگاه ازن ژنراتور ویژگی پاکسازی آن است زیرا تنها مواد را بدون برجای گذاشتن باقیمانده اکسید می کند. بدلیل اینکه ازن بوی قابل تشخیص قوی دارد ، غلظت خیلی پایین آن هم دریافت خواهد شد. این باعث می شود به طور کلی کارکردن با ازن مطمئن باشد.

دستگاه ازن ژنراتور براساس قوانین اکسیداسیون عمل می کند. زمانیکه بار ایستایی مولکول ازن با چیزی که قابل اکسیداسیون هست برخورد می کند ، تخلیه مولکول ازن مستقیما جاری می شود. این به این دلیل است که ازن به شدت ثابت است و تمایل دارد به حالت اصلی خود باز گردد.

ازن می تواند همه نوع جنسی را اکسید کند و همچنین بو و میکروارگانیسم هایی مانند ویروس ها ، کپک ها و باکتری ها را نیز از بین ببرد. اتم اضافی اکسیژن از مولکول ازن آزاد می شود و به سایر مواد می چسبد . سرانجام تنها مولکول اکسیژن خالص و پایدار باقی می ماند.